Baza Wiedzy

Żarówka idea - baza wiedzy o pożyczkach oraz kredytachPoniżej przedstawiamy podstawowe pojęcia z którymi spotkasz się przeglądając oferty firm pożyczkowych. Pożyczka online to prosty produkt jednak zawsze warto wiedzieć na co zwrócić uwagę oraz jakie parametry są ważne. Krótkie definicje pojęć finansowych, które są przydatne zarówno dla szybkich pożyczek online jak i kredytów gotówkowych.

Warto posiadać wiedzę która ułatwi wybór oraz pozwoli lepiej ocenić oferty firm pożyczkowych.

BAZA WIEDZY

Współczynnik RRSO

To Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Obecnie musi być prezentowana przy każdej reklamie oraz ofercie finansowej. W przypadku darmowych pożyczek wynosi 0%. Ważne: im wartość jest mniejsza tym pożyczka / kredyt jest tańsza. Jest to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

RRSO oprócz oprocentowania uwzględnia ona także pozostałe koszty kredytu (np. prowizje, opłaty, koszty usług dodatkowych niezbędnych do uzyskania kredytu). Uwzględnia nie tylko koszty zaciągniętej pożyczki, ale związane też jest z okresem, w jakim trzeba je ponieść.

Darmowa pożyczka

To rodzaj oferty dostępnej wśród firm pożyczkowych. W głównej mierze oferowana jest nowym klientom danej firm pożyczkowej. Polega na całkowitym braku opłat oraz prowizji. Warunkiem jest wnioskowanie o pożyczkę pierwszy raz oraz spłata zobowiązania w wyznaczonym terminie. Przeważnie taka promocja dotyczy szybkich pożyczek online oferowanych na okres do 45 dni.

Bardzo często pożyczki określane są mianem chwilówek online, czyli szybkich pożyczek na krótki okres czasu. Właśnie wśród nich dostępne są pierwsze pożyczki za darmo.

Pożyczka ratalna

To forma pożyczenia pieniędzy polegająca na wydłużonej spłacie w równych miesięcznych ratach. Dzięki temu można otrzymać dużo wyższą kwotę, klient otrzymuje harmonogram spłaty. Maksymalnie pożyczki ratalne oferowane są na okres do 36 miesięcy. Niestety brak tutaj promocji pt. „Pierwsza pożyczka za darmo”.

Dzięki elastyczności można dopasować okres pożyczki oraz wysokość raty do swoich aktualnych potrzeb. Może być to od 3 miesięcy do nawet 36 miesięcy. Jest to doskonała alternatywa dla kredytu gotówkowego.

Szybka pożyczka online

To pożyczka oferowana na krótki okres czasu. Przeważnie wynosi od 1 dnia do nawet 45 dni. Cechą charakterystyczną jest pożyczenie wybranej przez siebie kwoty i konieczność jej spłaty jednorazowo. Czyli pożyczasz np. 1000zł i jednorazowo po okresie np. 35 dni oddajesz 1000zł.

Zaletami jest dostępność pierwszych pożyczek za darmo oraz łatwa dostępność. O szybką pożyczkę online możesz zawnioskować przez 24h/7dni w tygodniu. Wzięcie pożyczki polega na złożeniu wniosku przez internet.

Wniosek o pożyczkę

To nic innego jak prosty formularz gdzie podajesz swoje dane osobowe oraz określasz wysokość kwoty którą chcesz pożyczyć. W ramach wniosku pożyczkowego mogą pojawić się pytania o dochody czy inne zobowiązania. Należy także określić okres pożyczki na który chcemy otrzymać pieniądze.

Wniosek można wypełnić wygodnie za pomocą komputera lub smartfona, poprzez wybranie odpowiedniej oferty u pożyczkodawcy.

Ranking pożyczek

Zestawienie lub lista pożyczek mająca na celu pomoc w dokonaniu wyboru, często określana jest jako ranking pożyczek lub lista pożyczek. Bardzo ułatwia wybór oraz zorientowanie się jakie firmy pożyczkowe działają na rynku w Polsce oraz jakie mają oferty dla swoich klientów. Dobry ranking może być pomocny i z pewnością w jednym miejscu uwzględnia większość ciekawych promocji czy ofert zarówno pożyczek ratalnych jak i szybkich pożyczek online.

Zdolność kredytowa

Jest to zespół cech które są sprawdzane przy ubieganiu się o kredyt lub pożyczkę. Może składać się ze sprawdzenia naszych dochodów oraz obciążeń. Często weryfikowane są tak zwane raporty BIK czyli informacje wymieniane między instytucjami finansowymi dotyczące zobowiązań klientów (tych uregulowanych jak i tych nieuregulowanych). Zdolność kredytowa zależy także od liczby osób na utrzymaniu, rodzaju dochodu, posiadanego majątku np. mieszkanie.

Co ważne banki w sposób bardziej rygorystyczny sprawdzają zdolność kredytową. Firmy pożyczkowe mają swoje algorytmy, często zdarza się, że osoba o słabszych dochodach bez problemu otrzymuje pożyczkę.

Bazy BIK

Są to informacje o klientach i ich historii kredytowej. W ramach tzw. raportów bik wymienianych między bankami oraz firmami finansowymi przekazywane są dane klientów. Głównie zobowiązania, zaległości, kwoty zadłużenia oraz okres. Dane te służą do oceny klienta pod kątem jego wiarygodności. Obecnie bardzo trudno znaleźć pożyczkodawcę który oferuje tzw. pożyczki bez bik czyli bez weryfikacji w bazach.